Starostí spojených s bydlením chce mít člověk logicky vždy co nejméně, a to zejména těch skutečně nepříjemných. Mezi ně rozhodně patří starosti s ucpanou kanalizací nebo odpadní potrubím. Jak se s takovým problémem vypořádat?
Mechanické čištění
Jakkoliv zastarale to může působit, je v některých případech stále nejefektivnější provést nebo se minimálně pokusit o odstranění problému mechanickou cestou.
Čištění zvonem
Ucpaný odpad v domácnosti se můžeme pokusit uvolnit zvonem, který pomocí systematického a rytmického pohybu vytvoří tlak potřebný k uvolnění a odstranění překážky.
Instalatérské pero nebo pružina
Instalatérské pero stále patří k osvědčeným pomůckám. Ucpané potrubí lze pomocí tohoto nástroje relativně snadno prošťouchnout, což půjde lépe, pokud bude v potrubí voda.
- výhody: pero lze použít nejen na domácí odpad, ale i na menší kanalizační potrubí,
- nevýhody: nevýhodu může představovat složitost manipulace, je tak potřeba zkušených rukou.
Chemické čištění
Pokud selžou pokusy mechanické, je na čase zkusit zapojit chemii. Pro čištění odpadu lze použít nejrůznější volně dostupné chemické prostředky. V případě nouze lze vyzkoušet i domácí výrobu v podobě směsi soli a horké vody. Naopak odrazujeme od použití louhu, který naleptává plastové trubky.
Tlakové čištění
Nejúčinnější metodou čištění kanalizace je čištění pomocí silného tlaku vody. O potřebný tlak se postará vysokotlaké vodní čerpadlo, které je schopno generovat vodu pod tlakem až několika set atmosfér. Na čerpadlo je přes hydraulický buben připojena tlaková hadice ukončená tryskou, která může mít několik podob v závislosti na míře znečištění nebo tvaru potrubí.
Výhody tlakového čištění
- vysoká účinnost čištění,
- tlakově lze čistit téměř všechny průměry kanalizačního potrubí.
Nevýhody tlakového čištění
- nelze použít v místech, kde hrozí zatopení prostorů při čištění ucpávky,
- při větším objemu čištění je problém s dodávkou vody.
Prevence je základem
Říká se, že „Ryba smrdí od hlavy“. Pokud máme časté problémy s ucpanou kanalizací nebo odpadním potrubím, měli bychom se zamyslet, zda příčinou tohoto problému nejsou naše návyky.
Nejčastější příčinu ucpání kanalizace představuje ztuhlý tuk a zbytky jídla. Ty zvládnou v útrobách kanalizace vytvořit velice odolnou překážku, která postupem času naroste do podoby nepropustné stěny.
A nejsou to pouze zbytky jídla, které mohou představovat problém. Splachovat bychom neměli oleje, tuky a předměty, které se vodě hůře rozkládají. Typickým neduhem posledních let je splachování vlhčených ubrousků, u kterých platí, že bychom se o vhodnosti jejich spláchnutí měli přesvědčit na obalu.
Pokud si nevíte rady, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám pomůžeme.