Ecoservis

Stavební firmy a nakládání s odpady

Stavební činnost často není hlavně o stavení, ale o papírování a běhání po úřadech. Do tohoto spadá i odpadové hospodářství. Stavební firma to má v tomto ohledu mnohem složitější než jiné živnosti. Odpady jí totiž vznikají na každé stavbě, kterou staví.

Průběžná evidence a roční hlášení za odpady

Každá taková stavba se tváří jako provozovna a za každou provozovnu je potřeba vést průběžnou evidenci odpadů. Bez správně likvidovaných a evidovaných odpadů se dnes často ani nedá kolaudovat. Kromě toho stavební firma stejně jako jakákoli jiní firma, která vyprodukovala za rok více než 100t ostatních odpadů nebo 100kg nebezpečných odpadů musí podat roční hlášení. Stavební firmy zpracovávají a posílají hlášení vždy souhrnně za všechny stavby na území daného ORP – obce s rozšířenou působností. Nezáleží jestli jste na tomto území měli jednu stavbu nebo 20, vždy posíláte jedno hlášení na každé ORP.  Pokud nejste jen malá lokální firma, tak vás čeká hodně práce.

 

Křížové kontroly ročních hlášení za odpady

Z praxe jsme zjistili, že je dobré ke každé stavbě poctivě vést evidenci odpadů. Protože dohledávat rok zpětně vážní lístky je někdy skoro nemožné. Nehledě na to, že čím dál častěji jsou stavební firmy kontrolovány zda evidenci odpadů vedou a podávají roční hlášení.

Ministerstvo životního prostředí a odbory životního prostředí na ORP dělají křížové kontroly a vidí, že kolik odpadu jste kam odvezli a pokud hlášení nepodáte nebo je chybné, tak jste blízko maléru. Pokud na vás přijdou, tak musíte rychle zkontrolovat všechny vážní lístky, jenže nevíte jestli vám nějaký nechybí. Tak musíte zkontaktovat všechny partnery, kterým jste odpad v minulém roce odváželi a vyžádat si evidenci odpadů. Jenže těch může být i několik desítek. Ale bez přesných údajů nikdy nejste schopni správně roční hlášení vyplnit a podat.

Rada nad zlato: evidenci odpadů řešte průběžně po celou dobu stavby a po dokončení stavby to vše znovu zkontrolujte a dobře založte. Bude se vám to v období ročních hlášení hodit.

 

Evidence odpadů a roční hlášení, s námi je to snadné!

Další možnost jak vyzrát na evidenci odpadů z vaší stavební činnosti je obrátit se na nás. Máme mnohaleté zkušenosti s evidencí odpadů a zpracováním ročních hlášení za odpady pro stavební firmy.

Pomůžeme Vám nastavit systém evidence odpadů ve vaší firmě tak, aby bylo nejen snadné zpracovat a podat roční hlášení za odpady, ale aby bylo hlavně správně a včas.

Jediné, co stačí udělat, je vyplnit online poptávkový formulář na tomto odkazu a my se vám brzy ozveme, zodpovíme  všechny vaše otázky a pustíme se do práce.