Ecoservis

Plastový odpad v mořích a oceánech

Jednorázové plasty – odpad v mořích a oceánech

Jednorázové plasty

Lidé používají jednorázové plasty víc a víc, což je patrné na plážích a ve světových oceánech. Každý rok v oceánech přibyde dle odhadu OSN 8 milionů tun plastových odpadků, což odpovídá jednomu nákladnímu vozu plného odpadků každou minutu. Odpad v podobě plastu končící v mořích a oceánech není problémem jen kvůli znečištěným plážím, ale hlavně kvůli ničivým vlivům na mořské živočichy. Ti se do plastového odpadu zamotávají a menší kusy si pletou s potravou. Mnoho mořských zvířat má v žaludku plast, který jim brání v trávení normální potravy, což může následně představovat ohrožení zdraví lidí, kteří tyto ryby konzumují. Odborníci odhadují, že pokud budeme pokračovat tímto tempem i nadále, mohlo by v roce 2050 plavat v mořích více plastu než ryb.

Jednorázové plasty a finanční stránka

Plastový odpad neohrožuje pouze mořské živočichy, ale má i negativní vliv na ekonomiku. Čištění pláží od vyplaveného a lidmi pohozeného odpadu je nákladné a plýtvá se cennými surovinami, které by se dali použít pro recyklaci.

Snižování spotřeby jednorázových plastů

Kvůli množství odpadu se na jednorázové plasty zaměřuje také Evropská unie. Do roku 2026 se má postupně snížit spotřeba jednorázových nápojových kelímků a krabiček na jídlo. Do roku 2030 mají být všechny plastové obaly používané v Evropské unii recyklovatelné.

Mikroplasty v mořích a oceánech

Dále je cílem unie také zakázat úmyslné používání mikroplastů. Mikroplasty jsou drobné plastové částice menší než 5 mm, které se do moří a oceánů mohou dostat díky praní syntetického oblečení, sjíždění automobilových pneumatik, či z kosmetiky. Dopady mikroplastů na lidské zdraví nejsou zatím přesně popsány. Lze ovšem usuzovat, že jsou škodlivé, protože obsahují různé stabilizátory, zpomalovače hoření a další chemické látky. Dle výzkumů mohou vést u některých živočišných druhů k neplodnosti.