Provoz autoservisu rozhodně nepatří mezi snadné podnikatelské profese. Nad rámec běžných provozních starostí, které zná většina podnikatelů, je s provozem autoservisu spojena zvýšená míra legislativní regulace, a to zejména v oblasti nakládaní s odpady.
Odpady kam se podíváš
Není totiž odpad jako odpad. Při opravě a údržbě vozů vzniká jak běžný komunální odpad, který nám mnoho vrásek nepřidá, tak i odpad nebezpečný pro životní prostředí, který nelze ledabyle vyhodit a je nezbytné jeho správné třídění, skladování a likvidace.
Udělejme si v tom pořádek
Provozovatel servisu musí dbát na to, aby při provozu nedocházelo k míšení odpadů. Je tedy zásadní mít možnost odpad třídit a vhodně jej uložit, a to dle typu daného odpadu.
Se správným tříděním odpadů nám pomůže tzv. „Katalog odpadů“, který je volně dostupný na internetu (https://www.katalogodpadu.cz/). Pro provozovatele autoservisu je v něm podstatná zejména skupina / kód 16 – ODPADY V TOMTO KATALOGU JINAK NEURČENÉ.
Zde se lze snadno dozvědět, zda daný odpad spadá do kategorie nebezpečný a je tedy potřeba s ním zacházet se zvýšenou opatrností.
Příklady nebezpečného odpadu typického pro autoservisy:
- olejové filtry
- brzdové destičky obsahující azbest
- nemrznoucí kapaliny
- brzdové kapaliny
- výbušné součástí (například airbagy)
Téměř s jistotou tak můžeme prohlásit, že se v každém autoservisu nebezpečné odpady vyskytují. Jak je tedy skladovat? Podmínky pro jeho skladování jsou legislativně upraveny zákonem o odpadech č. 541/2020 a vyhláškou č. 8/2021 Sb., ale alespoň ve zkratce:
- kapalné odpady – stáčíme do tomu určených barelů
- znečištěné textilie, sorbenty a filtry – ukládáme do samostatně vyčleněné popelnice
- autobaterie – ideálně uchováváme ve speciálním kontejneru
Odpady, které nenaplňují definici odpadu nebezpečného a je možné jejich další zpracování / recyklace ukládáme separovaně, tj.
- žlutý kontejner – odpadní plasty, fólie, PET lahve
- zelený kontejner – odpadní sklo, bílé i barevné
- modrý kontejner – sběrový papír, lepenka, karton
Zbylý odpad lze považovat za odpad komunální.
Kam s ním?
Příslovečná nerudovská otázka může mít snadné řešení. Jelikož je valná část odpadu při provozu autoservisu charakterizována jako nebezpečná, nezbývá jeho provozovateli nic jiného než se obrátit na specializovanou firmu oprávněnou k jeho likvidaci.
Nejeden poskytovatel této služby je navíc schopen zajistit komplexní správu odpadového hospodářství, a to včetně navazujících legislativních povinností jako je vedení evidence nakládání s odpady a zpracování ročního hlášení o produkci odpadů.
Vlastníte autoservis? Řešíte likvidaci odpadů? Neváhejte nás kontaktovat.