Ecoservis

Recyklace vyřazených plastových popelnic

Recyklace vyřazených plastových popelnic a kontejnerů

Popelnice a kontejnery na komunální odpad a tříděný odpad známe všichni. Používáme je skoro každý den. Popelnice mají různou barvu a velikost a jako každá jiná věc, tak i popelnice a kontejnery mají svoji životnost. Často jsou vystaveni v létě přímému slunečnímu záření a v zimě mrazům a sněhu a tak se není čemu divit, že občas prasknou, ulomí se jim víko nebo se poničí nějak jinak. A lidé si jich taky moc neváží, někdo do nich nasype žhavý popel a popelnici zničí nebo ji poničí jinak. Kromě toho se často stanou obětí vandalismu a třeba se kontejnery projedou z nějakého kopce.

Proto je potřeba čas od popelnice vyměnit za nové a ty staré zlikvidovat. Co čeká vyřazené popelnice?

Likvidace vyřazených popelnic

Některé skončí ve spalovně a jiné na skládce. Popelnice jsou často tak špinavé a plné zbytků, že to odpadové firmy, obce a sběrné dvory vyřeší právě tímto způsobem, tak že je uloží na skládku či je zlikvidují ve spalovně.

Ale u nás to děláme jinak. Tyto popelnice dokonce i vykupujeme od ostatních odpadových firem, obcí a sběrných dvorů a zpracováváme je. Získáváme z nich plastový materiál HDPE, který tvoří převážnou většinu popelnic a kontejnerů a následně se používá opět k výrobě popelnic.

Jak recyklace popelnic vypadá?

Nejprve sundáme kolečka, která obsahují jiný plast a kov, sloupneme nálepky a další nečistoty, které se dají sundat. U kontejnerů demontujeme kromě koleček i další plasty, které jsou jiné než HDPE, zejména kontejnery obsahují plasty jako PA a další.

Po tom, co jsou popelnice a kontejnery odstrojené se buď naformátují nebo jdou celé do drtiče, který popelnice nadrtí na požadovanou velikost. Následně drť projde pracím zařízením, kde se vypere, aby se odstranili veškeré nečistoty jak hrubé, tak ty jemné, které na popelnicích jsou z běžného používání.

Výsledná drť se vysuší a uskladní.

Drť je v takové kvalitě, že potom cestuje do firmy, která z ní opět vyrobí popelnice nebo jiné výrobky.

 

Ekologické nakládání s odpady

U nás děláme věci ekologicky. Myslíme na přírodu a hledáme způsoby, jak s odpady nakládat, tak aby z nich vzniklo něco, co odpad nebude. A tak by to mělo být.

Pokud máte větší množství popelnic, neváhejte nám je nabídnout, dáme jim druhý život.

Napadá vás něco dalšího, co končí na skládce či ve spalovně a přitom by se to dal tento odpad zpracovat a dát mu druhý život? Napište nám, rádi se nad tím zamyslíme a třeba společně uděláme něco dobrého pro naši přírodu.